Polska/Holandia: Wolność dla Radka!

Nasz kolega Radek, od 5 miesięcy przebywa w Holenderskim areszcie, oskarżony o próbę podpalenia ambasady. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Radek, jak wielu pracowników na emigracji, od dawna zmagał się z wyzyskiem ze strony pracodawcy. Wyzysk, niesprawiedliwa płaca, nierozliczane nadgodziny, fatalne warunki mieszkaniowe – realia pracy na Zachodzie. Radek przez długi czas próbował rozwiązać problem w sposób mniej radykalny. Starał się nagłośnić sprawę, zainteresować media, wyegzekwować swoje prawa. Jednak bezskutecznie. W końcu zdecydował się na odważny krok. Udał się do Ambasady Polskiej w Hadze z kanistrem benzyny i zapalniczką. Poinformował o zamiarze podpalenia i poprosił o ewakuację osób. Jednak w rzeczywistości zapalniczka była celowo uszkodzona – wyciągnął z niej sprężynki, tak aby ostatecznie nie mogło dojść do wzniecenia ognia. Swoim zachowaniem chciał zwrócić uwagę na warunki, jakie agencje pracy „serwują” polskim pracownikom w Holandii. Zrobił to w swoim imieniu, jak również w imieniu wszystkich którzy tak jak on są uciskani przez machinę wyzysku.

O szczegółach całej sytuacji poinformujemy, jak tylko dojdzie do nas list od Radka, w którym opisuje całą sprawę i warunki pracownicze w Holandii. Nasz kolega chciał nagłośnić ogromny problem, który uderza w ludzi bezbronnych, potrzebujących pieniędzy, mających rodziny na utrzymaniu. Chciał pokazać skurwysyństwo, na które jest przyzwolenie. Tymczasem jego krzyk został stłumiony, sprawa wyciszona, najlepiej jakby szybko zakończyła się odsiadką.

Czekają go jeszcze dwie rozprawy – wyrok ma zapaść w lipcu.
Teraz, nasz kolega potrzebuje maksymalnego wparcia. Musi wiedzieć, że ludzie usłyszeli o tym, co miał innym do przekazania. Dlatego zachęcamy do pisania listów (będzie to dla Radka jedna z niewielu rozrywek podczas tych miesięcy spędzonych w jednoosobowej celi).

Radoslaw Bogacki RB number 08445474
Pl Alphen aan den Rijn locatie Eikenlaan 36
PO BOX 762
2400 AT ALPHEN AAN DEN RIJN
HOLAND

Jeśli jesteście w stanie przyda się również wsparcie finansowe.

Zachęcamy Was też do akcji solidarnościowych. Pierwsza z nich odbędzie się 7 kwietnia o godzinie 12:00 pod ambasadą Holandii przy ul. Kawalerii 10.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: Federacja Anarchistyczna sekcja Śląsk

Anarchistyczny Czarny Krzyż 2020