Zagraniczne

Szwajcaria, "Basel 18": Wszystkie jesteśmy współsprawcami!

W piątek 25. stycznia 2019, piętnaście z osiemnastu osób oskarżonych w sprawie “Basel18” zostało uznanych za winne współudziału w uszkodzeniu mienia, naruszenia nietykalności cielesnej, naruszenia porządku publicznego, wielokrotnych groźbach i przemocy wobec funkcjonariuszy/-ek i urzędników/-czek państwowych oraz złamaniu przepisów drogowych. Absurdalne kary sięgają od 20 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata do 27 miesięcy (bez zawieszenia) - troje prawników/-czek sądu karnego miasta Basel sumiennie dostosowało się do wytycznych prokuratury. W dodatku niektóre z osób dostały dwustufrankowe mandaty przez zakaz zakrywania twarzy i inne mandaty za znieważenie, wykroczenia przeciwko ustawy dotyczącej broni, naruszenie miru domowego i utrudnianie działania urzędnikom/-czkom.

Wysokie kary wydają się jeszcze bardziej absurdalne jeśli wziąć pod uwagę fakt, że sąd wiele z zarzutów prokuratury (jak próby uszkodzenia ciała czy zakłócenia porządku drogowego) uznał za bezpodstawne. Przyczyniła się do nich głównie sporna definicja współudziału – wg której wszyscy/wszystkie sprawcy/-czynie miałyby w tym samym stopniu być winne wszystkich wykroczeń – której kurczowo trzymał się sąd i którą się kierował. Mimo że żadnej z osób oskarżonych nie udowodniono udziału w konkretnych wykroczeniach. I mimo że zeznania świadków oskarżenia nie zostały uznane przez sąd za wiarygodne. Brakowało też dowodów na rzekomy współudział. Nie zważając na to sąd był zdania, że z wyrządzonych szkód materialnych i dostępnych nagrań wideo jasno wynika, że chodzi o jednorodną grupę, która od początku miała na celu zniszczyć mienie i – w przypadku interwencji policji – zaatakować funkcjonariuszy. Z tego powodu, według sądu, nie było potrzeby udowadniania konkretnym osobom popełnienia konkretnego wykroczenia. Ponieważ wszystkie osoby, które brały udział w pochodzie, przez samo uczestnictwo w nim i, również nieudowodnione, ideologiczne poparcie dla zarzucanych wykroczeń, były winne.

Czytaj więcej: Szwajcaria, "Basel 18": Wszystkie jesteśmy współsprawcami!

Moskwa: aktualizacja informacji o zatrzymaniach i torturach

 

Kolejna* fala represji w rosji zaczęła się 1 lutego w Moskwie. Przeszukano mieszkania wielu aktywistów i aktywistek, kilka osób zostało zatrzymanych.


Rano 1 lutego funkcjonariusze przeszukali mieszkanie, w którym znajdowali się aktywiści ruchu lokatorskiego (broniący mieszkania przed brutalnym kamienicznikiem), a także mieszkanie domniemanych uczestników grupy “Narodnaja samooborona”. Kilka osób zostało zatrzymanych.

Większość z osób została wypuszczona. Funkcjonariuszy interesował najbardziej anarchista Azat Mifchatow, którego próbowali oskarżyć o przygotowywanie ładunków wybuchowych.

Poniżej przedstawiamy co warto wiedzieć na temat tej sprawy oraz to jak działają służby rosyjskie (uwaga, w tekście pojawią się opisy tortur stosowanych przez funkcjonariuszy fsb- służby bezpieczeństwa federacji rosyjskiej).

Czytaj więcej: Moskwa: aktualizacja informacji o zatrzymaniach i torturach

Wiedeń: Dwóch kurdyjskich aktywistów rozpoczęło strajk głodowy

W piątek 1 lutego społeczność kurdyjska w Austrii zebrała się na dworcu kolejowym Westbahnhof i przyłączyła do marszu zorganizowanego przez Kurdyjskie Centrum Społeczeństwa Demokratycznego.

Demonstranci skandowali m.in.: "Niech żyje lider Apo", "Wolność dla więźniów politycznych". Następnie dwóch kurdyjskich działaczy, Şivan Ağaoğlu i Sultan Yigit, ogłosiło początek ich strajku głodowego, na który zdecydowali się, by zaprotestować przeciwko izolacji Abdullaha Ocalana oraz innych więzionych, na przykład Leyli Guven. Sivan i Sultan chcą też zwrócić uwagę Europy na agresję turecką wobec Kurdów i brak wsparcia dla ich walki z tzw. Państwem Islamskim.

Przyjaciółka Sivana napisała tekst o jego działalności i represjach, które spotkały go w przeszłości i spotykają nadal. Wraz z nią apelujemy o Wasze zainteresowanie losem Sivana i Sultana oraz wszystkich osób walczących o wolność w Rożawie, represjonowanych, odbywających karę więzienia, torturowanych, zabijanych z powodu swoich przekonań i prowadzonej walki.

Czytaj więcej: Wiedeń: Dwóch kurdyjskich aktywistów rozpoczęło strajk głodowy

Moskwa: przeszukania mieszkań aktywistów lewicowych. Kolejne zatrzymania i tortury!

01.02.2019

Służby przeszukały mieszkania moskiewskich anarchistów/ek i aktywistów/ek ruchu lokatorskiego. Według ich relacji, w operacjach śledczych brali udział funkcjonariusze FSB. W większości przypadków służby pytały ich o anarchistę Azata Miftachowa, rzekomo podejrzewanego o przygotowywanie materiału wybuchowego. Pojawiły się informacje o kilku zatrzymanych osobach, włączając samego Miftachowa.

Rano 1 lutego funkcjonariusze przeszukali mieszkania aktywistów/ek ruchu lokatorskiego, a także mieszkanie domniemanych uczestników grupy “Narodnaja samooborona”. Kilka osób zostało zatrzymanych. O sytuacji poinformowała Natalia Aleszczewa, ciocia jednego z zatrzymanych – Daniły Gałkina. Swoje relacje upublicznili także aktywista ruchu lokatorskiego Igor Orłowskij oraz dziewczyna, która chce zachować anonimowość.

Czytaj więcej: Moskwa: przeszukania mieszkań aktywistów lewicowych. Kolejne zatrzymania i tortury!

Wezwanie do udziału w Tygodniu Akcji zorganizowanym wokół kampanii J20 (January 20)

Budowanie struktur przetrwania, samoobrona, pomoc wzajemna – wszystko czego potrzeba, by zmierzyć się z kryzysem kapitalizmu.

Kilka amerykańskich kolektywów: itsgoingdown.org, Mutual Aid Disaster Relief i The Final Straw wzywają do udziału w tygodniu akcji, który odbędzie się w okolicach 20 stycznia 2019. Kampania związana jest z zarzutami, które postawiono anarchist.k.om, które w styczniu 2017 organizowały i brali udział w szeregu akcji w stanach zjednoczonych, przeciwko inauguracji i politycznemu programowi Donalda Trumpa. 20 stycznia ubiegłego roku odbył się pierwszy międzynarodowy dzień solidarności z represjonowanymi. Jako że wszelkie zarzuty zostały oddalone, w tym roku możemy skupić się na innych formach długoterminowego okazywania solidarności i pomocy wzajemnej, przygotowując grunt pod przyszłe akty oporu, i rozwijając kreatywne działania.

Solidarność + Wsparcie = Przetrwanie

Dwa lata temu anarchiści przejęli ulice w stanach zjednoczonych, otwierając prezydenturę Trumpa potężnym aktem nieposłuszeństwa. 20 stycznia miał być początkiem końca autorytarnego nacjonalizmu. Zamiast tego, okazał się początkiem nowej ery oporu. Akcje, które tamtego dnia miały miejsce w całych stanach zjednoczonych stały się katalizatorem dla fali akcji bezpośrednich, mających powstrzymać Trumpa przed natychmiastowym wprowadzaniem w życie punktów ze swojego programu wyborczego.

Rok później, w odpowiedzi na wzrastające represje ze strony państwa, wezwałyśmy was do udziału w międzynarodowym dniu solidarności. Celem wydarzenia było okazanie wsparcia wszystkim osobom mierzącym się z zarzutami, i poszerzanie naszych możliwości w walce z eskalacją przemocy ze strony grup skrajnie prawicowych. Dzisiaj, kiedy wszystkie zarzuty zostały oddalone, możemy skupić się na budowaniu przyszłości. Chcielibyśmy, aby tegoroczny tydzień solidarności jednoznacznie pokazał, że wszystko co próbuje nas zniszczyć, tylko nas wzmacnia.

Oto wezwanie do rozszerzania naszego ruchu i łączenia sił. Wielka Recesja nigdy się nie skończyła. Pomimo, że „nasze” władze trąbią o sukcesie ekonomicznym, większość z nas pracuje dłużej zarabiając mniej. A to dlatego, że wszystko – od gospodarki opartej na gigabajtach po sztuczną inteligencję – czyni nas przestarzałymi. Policja, granice, więzienia zabijają i dzielą, a za oknami szaleją huragany i pożary. Wciąż jednak wszystkie te kryzysy mogą być dla nas szansą do połączenia sił i wspólnego tworzenia lepszego świata.

Czytaj więcej: Wezwanie do udziału w Tygodniu Akcji zorganizowanym wokół kampanii J20 (January 20)

USA: Eric King trafił do izolatki - napisz do niego!

Wczoraj (18.08) anarchistyczny więzień Eric King został przeniesiony do Secure Housing Unit (SHU) czyli po prostu do izolatki. Z informacji podanej na stronie na fb Support Eric King wynika, że spędzi on tam najbliższą przyszłość.

Jako, że od tej pory Eric będzie zdany tylko na siebie, zachęcamy wszystkie osoby do pisania listów do niego. Możecie mu napisać, jak Wam minął dzień, opisać mu jakąś swoją historię, czy narysować mu obrazek! Listy pomagają w zniszczeniu tej bariery izolacji, której doświadcza więzień. Pokażmy mu, że myślimy o nim oraz, że o nim nie zapomnimy. Eric najbardziej lubi czytać artykuły opisujące najnowsze wiadomości, różnego rodzaju książki, o najnowszych odkryciach z dziedziny nauki oraz uwielbia oglądać zdjęcia przepięknej miejsc w przyrodzie. Wszystko to MUSI być wydrukowane na drukarce ponieważ więźniom nie wolno otrzymywać artykułów wyrwanych z gazet czy prawdziwych fotografii.

Czytaj więcej: USA: Eric King trafił do izolatki - napisz do niego!


Anarchistyczny Czarny Krzyż 2020