USA: Tydzień solidarności z oskarżonymi za protesty przeciwko Trumpowi

Wzywamy do ogłoszenia tygodnia solidarności z oskarżonymi na demonstracjach J20 w dniach od 20 do 27 lipca bieżącego roku. Dwudziestego lipca mija pół roku od pierwszych aresztowań podczas protestów na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa, a dwudziestego siódmego zostanie przedstawiony wniosek o uniewinnienie oskarżonych. Sprawa w końcu zdobyła rozgłos w mediach, więc to najlepszy moment, zważywszy na zbliżającą się datę kolejnej rozprawy, by odbył się drugi już tydzień solidarności. Pytania, sprawozdania, zdjęcia wysyłajcie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dwudziestego stycznia bieżącego roku tysiące ludzi przybyło do Waszyngtonu by protestować na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa. Wczesnym rankiem postawiono blokady i posterunki, które skutecznie zniechęciły ludzi do pojawienia się na samym zaprzysiężeniu, podczas gdy spontaniczne marsze i akcje bezpośrednie odbywały się w ciągu dnia. Zapach buntu unosił się w powietrzu.

Od samego początku sprawy przybrały ciekawy obrót, od pobicia działacza Alt – Right, Richarda Spencera po pojawienie się zdjęć spalonej limuzyny. Były to jedynie najbardziej spektakularne wydarzenia tamtego dnia, jednak wtórował im ogólny zamęt.

Późnym porankiem, kilkusetosobowy marsz „antyfaszystów i
antykapitalistów” jednoznacznie pokazał swój sprzeciw nie tylko przeciw Trumpowi, ale i systemowi, który pozwolił mu sięgnąć ku władzy. Z antykapitalistycznymi hasłami na ustach demonstranci przejęli ulice Waszyngtonu. Po około pół godziny, marsz został brutalnie zaatakowany przez policję, która użyła wszelkich dostępnych środków przymusu bezpośredniego. Każdemu kto był wtedy na ulicach postawiono zarzuty uczestnictwa w zamieszkach. Około 214 aresztowanych stanie przed zarzutami ponad ośmiu przestępstw, włączając w to spisek w celu popełnienia przestępstwa i zniszczenie mienia. Wszystkim grozi do 75 lat więzienia.

Wiele rzeczy działo się przez te sześć miesięcy. Zamieszki przeszły przez cały kontynent, rzucając wyzwanie krajobrazowi politycznemu ukształtowanemu przez wybór Trumpa.

Uczestnicy między innymi stanęli naprzeciw białym suprematystom, anty-muzułmańskim prawom, blokowali wytyczone trasy rurociągów i stworzyli struktury pomocy zagrożonym deportacją. W zamian, parlamenty stanowe przepuszczają kolejne prawa, które kryminalizują instytucję
protestu i ograniczają możliwości stawiania oporu.

Sprawa J20 idealnie wpasowuje się w tą falę represji. Policja przejęła i zhakowała telefon próbując tym samym usprawiedliwić swoje wcześniejsze działania. Przypuścili szturm na dom organizatora w Waszyngtonie. Dane osobowe aresztowanych wyciekły do internetu. Prokuratura dodała parę nowych zarzutów, np.: zarzuciła ogromnej grupie osób zniszczenie tych samych okien. Okoliczności związane z procesem zniszczyły życie oskarżonych pozbawiając ich pracy, obciążając ich kosztami sądowymi i zmuszając ich do ciągłego kursowania między Waszyngtonem a ich miejscem zamieszkania. Większość spraw jest już skierowana do sądu, parę z nich odbędzie się w listopadzie i grudniu 2017, większość zaś rozpatrzona
będzie dopiero w 2018 roku. Pomimo faktu, że jest to losowa grupa ludzi, aresztowani współpracują ze sobą.

By móc kontynuować nasz opór państwowej opresji i poszerzyć nasze możliwości pomocy, wzywamy do organizacji tygodnia solidarności od 20 do 27 lipca by pokazać swoje wsparcie dla oskarżonych.

Wzywamy naszych zwolenników do organizacji wydarzeń i akcji w
solidarności z oskarżonymi podczas tego tygodnia. Bądźcie kreatywni! Utrwalcie duch oporu i pomocy wzajemnej. Oto z niektórych rzeczy, w których możecie nam pomóc:

• Fundraising – Tak jak w trakcie każdego postępowania, fundusze na pomoc prawną i koszty podróży są bardzo ważne. Listę regionalnych zbiórek możecie znaleźć tutaj a wpłaty do funduszu generalnego możecie dokonać tutaj. Prostą rzeczą, którą możecie
zrobić w ramach zbierania funduszy jest organizacja seansu nowego filmu od subMedia: “No Justice … Just Us: Movement Defense against State Repression”. Możecie też zorganizować kiermasze i benefity. Niektórzy nawet wykonali specjalne t-shirty i torby.

• Zorganizujcie akcję – Aresztowania tego dnia tak otwarcie mijały się z prawem, że nawet urząd miasta Waszyngton zlecił śledztwo w sprawie nadużyć policyjnych tego dnia. Może ono odkryć dowody przydatne oskarżonym, ale tylko jeśli stanie się to szybko! Podczas tygodnia solidarności, zasypcie Waszyngtońską Komendę Miejską Policji skargami, w których będziecie domagać się przeprowadzenia śledztwa TERAZ. Po więcej szczegółów zgłoście się tutaj.

• Pomoc – Jedną z przyczyn przez które te przesłuchania są w ogóle możliwe jest brak zainteresowania sprawą. Znajdźcie sposoby na rozprzestrzenienie wiedzy o niej na świecie. Jeśli działacie w jakiejś organizacji, lub macie dojścia do jakiejś, poproście o wystosowanie „Oświadczenia Solidarności” lub stwórzcie własne. Przekazujcie dalej swoje oświadczenia w lokalnych środowiskach.

• Zwiększanie Świadomości – Stwórzcie plakaty i oklejcie nimi wasze miasto. Niektóre dostępne są tutaj, ale z otwartymi ramionami przyjmiemy kolejne wzory. Pomyślcie o zaprojektowaniu ulotek lub innych materiałów propagandowych. Wieszajcie banery, róbcie grafitti. Ustawcie stanowisko informacyjne na wydarzeniach publicznych i przekazujcie informację na mediach społecznościowych.

• Twórzcie relacje – Użyjcie tygodnia solidarności jako możliwości do poznania nowych środowisk, oskarżeni uczestnicy demonstracji J20 nie są jedynymi ofiarami represji za ich opór względem władzy. Organizujcie się i razem pomagajcie im. Pomyślcie o sposobie na użyciu tego do budowy wspólnego frontu, który może przeciwstawić się represjom i przejąć inicjatywę.

• Działajcie i pomagajcie – ważnym też jest by pamiętać o wielu różnych powodach dla których ludzie wyszli 20 stycznia na ulice, są one równie naglące i teraz. Koniecznym jest, by ludzie nie dali się ponieść strachowi – tego chce nasz wróg. Musimy stawić opór oskarżeniom nie tylko jako poplecznicy, ale i towarzysze działający we wspólnej sprawie.

Kończąc, zapraszamy was do zapisania się do emailowego newslettera na Defendj20resitance.org. Obserwujcie nas na Twitterze, Facebooku i Instagramie!

Źródło: czarnateoria.noblogs.org


Anarchistyczny Czarny Krzyż 2020