Wezwanie do udziału w Tygodniu Akcji zorganizowanym wokół kampanii J20 (January 20)

Kilka amerykańskich kolektywów: itsgoingdown.org, Mutual Aid Disaster Relief i The Final Straw wzywają do udziału w tygodniu akcji, który odbędzie się w okolicach 20 stycznia 2019. Kampania związana jest z zarzutami, które postawiono anarchist.k.om, które w styczniu 2017 organizowały i brali udział w szeregu akcji w stanach zjednoczonych, przeciwko inauguracji i politycznemu programowi Donalda Trumpa. 20 stycznia ubiegłego roku odbył się pierwszy międzynarodowy dzień solidarności z represjonowanymi. Jako że wszelkie zarzuty zostały oddalone, w tym roku możemy skupić się na innych formach długoterminowego okazywania solidarności i pomocy wzajemnej, przygotowując grunt pod przyszłe akty oporu, i rozwijając kreatywne działania.
Solidarność + Wsparcie = Przetrwanie
Dwa lata temu anarchiści przejęli ulice w stanach zjednoczonych, otwierając prezydenturę Trumpa potężnym aktem nieposłuszeństwa. 20 stycznia miał być początkiem końca autorytarnego nacjonalizmu. Zamiast tego, okazał się początkiem nowej ery oporu. Akcje, które tamtego dnia miały miejsce w całych stanach zjednoczonych stały się katalizatorem dla fali akcji bezpośrednich, mających powstrzymać Trumpa przed natychmiastowym wprowadzaniem w życie punktów ze swojego programu wyborczego.
Rok później, w odpowiedzi na wzrastające represje ze strony państwa, wezwałyśmy was do udziału w międzynarodowym dniu solidarności. Celem wydarzenia było okazanie wsparcia wszystkim osobom mierzącym się z zarzutami, i poszerzanie naszych możliwości w walce z eskalacją przemocy ze strony grup skrajnie prawicowych. Dzisiaj, kiedy wszystkie zarzuty zostały oddalone, możemy skupić się na budowaniu przyszłości. Chcielibyśmy, aby tegoroczny tydzień solidarności jednoznacznie pokazał, że wszystko co próbuje nas zniszczyć, tylko nas wzmacnia.
Oto wezwanie do rozszerzania naszego ruchu i łączenia sił. Wielka Recesja nigdy się nie skończyła. Pomimo, że „nasze” władze trąbią o sukcesie ekonomicznym, większość z nas pracuje dłużej zarabiając mniej. A to dlatego, że wszystko – od gospodarki opartej na gigabajtach po sztuczną inteligencję – czyni nas przestarzałymi. Policja, granice, więzienia zabijają i dzielą, a za oknami szaleją huragany i pożary. Wciąż jednak wszystkie te kryzysy mogą być dla nas szansą do połączenia sił i wspólnego tworzenia lepszego świata.
Wzywamy was do dołączenia do tygodnia solidarności, który rozpoczyna się w weekend 20 stycznia. Wspólnie budujmy strategie przetrwania, pomoc wzajemną i inne projekty, które pomogą nam zmierzyć się z nadchodzącym kryzysem kapitalizmu.
Wiele osób z naszego ruchu ma już doświadczenie działania w takich obszarach jak: zbiórki zapasów dla karawan migrantek, organizowania oddolnej pomocy w przypadku katastrof naturalnych, walki z gentryfikacją i kryzysem mieszkaniowym przez oddolna organizację społeczną, tworzenia sieci solidarnościowych przeciwko szefom i potentatkom ziemskim, tworzenia antyfaszystowskich siłowni w celu dzielenia się umiejętnościami samoobrony, czy koordynowania alternatywnych punktów opieki zdrowotnej, które działają niezależnie od kaprysów władzy. Nasze wezwanie dotyczy więc wspierania i rozwijania wszystkich tych projektów, eksperymentowania z tworzeniem nowych sieci i nowych struktur organizacji. Jest to potrzebne do rozwijania naszych możliwości interweniowania w codziennym życiu, i to w sposób, który wskazuje drogę ku lepszej przyszłości i łączy każdą jedną osobę z innymi ludźmi.
W tym duchu przestawiamy wam kilka pomysłów, w jaki sposób możecie włączyć się w tydzień akcji:
- Zorganizujcie spotkanie dotyczące strategii przetrwania
Zaproście przedstawicielki różnych ruchów walczących przeciwko deportacjom, przemocy policyjnej, zmianom klimatycznym, niszczeniu środowiska i wszystkich innych, dla których ważne są kwestie życia i śmierci. Musimy zrozumieć, że wszystkie te obszary są ze sobą połączone. Ich przetrwanie nie jest sprawą indywidualną. Podczas spotkania poświęćcie czas na wymianę doświadczeń i omówienie sposobów wspierania się nawzajem w nadchodzącym roku.
- Wspierajcie programy przetrwania
# zainicjujcie powstanie, albo zmobilizujcie działania wymiany żywności
# zorganizujcie „Naprawdę Wolny Rynek”: zbierzcie ludzi w celu dzielenia się zasobami czy artykułami gospodarstwa domowego
# zorganizujcie warsztaty dotyczące problemu uzależnień (pod kątem tych, które najczęściej pojawiają się w waszych społecznościach)
# zaproponujcie zajęcia z samoobrony
# zainicjujcie powstanie otwartego punktu opieki zdrowotnej i reprodukcyjnej, promującej medycynę opartą na ziołach.
- Rozwijajcie zagadnienia pomocy wzajemnej i samoobrony
# rozwijajcie strukturę waszych sieci, aby wspierać projekty społecznej pomocy wzajemnej
# ogłoście dzień prac kolektywnych, aby uprzątnąć lub zrobić coś dobrego dla lokalnego centrum społecznego
# zorganizujcie przyjęcie, dyskusję, pokaz filmowy czy prezentację na temat sposobów radzenia sobie z kryzysami, które zagrażają waszej społeczności
# zorganizujcie kolektywny piknik lub obiad solidarnościowy
# zorganizujcie kolektywny dzień prac w ogrodzie lub wydarzenie związane z ogrodniczą partyzantką
# wesprzyjcie grupy dzałające na rzecz wsparcia uwięzionych, np. ogłoście zbiórkę książek lub akcje pisania listów
# zorganizujcie dyskusję na temat wspierania grup/sieci/ruchów walczących przeciwko zawłaszczaniu ziemi i surowców, organizującym blokady lub okupacje w waszym regionie
- Przybliżajcie sobie i innym kwestie kryzysu kapitalizmu
# dyskutujcie o tym jak, poprzez samoorganizację/akcje bezpośrednie/pomoc wzajemną, możemy zmierzyć się z obecnymi i przyszłymi kryzysami kapitalizmu
# Włączcie się w działania oddolnych grup zajmujących się niesieniem pomocy w wypadku klęsk naturalnych
# Wspierajcie najbardziej zagrożone działania, których przetrwanie zależy od wsparcia innych grup/osób.