PROTEST PRZECIWKO REPRESJOM WŁOSKICH ANARCHISTÓW

Jesteśmy głęboko oburzeni falą państwowych represji, która ostatnimi miesiącami dotyka włoski ruch anarchistyczny. W samym tylko maju po trzech akcjach policji do włoskich więzień trafiły 22 osoby z kręgów anarchistycznych. 5 zatrzymanym oskarżonym o rzekomy udział w różnych akcjach solidarnosciowych z osobami przetrzymywanymi w wiezieniu dla imigrantów “Regina Pacis” grozi co najmniej 10 lat więzienia. Pod koniec maja, podczas największej fali represji policja “antyterrorystyczna” przeszukała 110 mieszkań i aresztowała 20 osoby, rzekomo uwikłane w ataki przeprowadzone przez FAI (Nieformalna Federacja Anarchistyczna). Trzy z nich, związane z włoskim Anarchistycznym Czarnym Krzyżem (ACK) – organizacją wspierającą więźniów politycznych, oskarżono o rozpowszechnianie odezw FAI w biuletynie ACK. Uznano go za “nielegalną publikację”.

Przypadki te nie są, niestety, odosobnione. Od wielu lat rząd włoski jawnie dopuszcza się polityki represji, prześladowań i terroru wymierzonych w anarchistów, antyfaszystów i wszystkich innych krytyków władzy, którzy mają odwagę się jej przeciwstawić. “Organizacja wywrotowa z celami terrorystycznymi” – oto paragraf, którym posługuje się sądownictwo, by ich uciszyć. We Włoszech policja nieustannie rewiduje mieszkania prywatne aktywistów oraz squaty. Zajmuje serwery z listami dyskusyjnymi, rekwiruje prasę i inne wydawnictwa wolnościowe. Nie mamy żadnych wątpliwości co do tego, że władze włoskie szykują kolejny pokazowy proces podobny do tego, który w 1996 roku rozpoczął prokurator Antonio Marini. W kwietniu 2004 roku, po 8 latach policyjnych aresztowań, rewizji w domach, fałszywych zeznań i dowodów uwięziono kilkudziesięciu włoskich anarchistów. Oskarżonym o najcięższe przestępstwa, bezpodstawnie zarzucono wywrotową działalność w grupach zbrojnych, uczestnictwo w napadach rabunkowych, nielegalne posiadanie broni i ładunków wybuchowych, a nawet morderstwa. Choć zarzut działania w „grupie zbrojnej z wywrotowymi celami” został oddalony jako trudny do udowodnienia, utrzymano „działanie w porozumieniu”, co znacznie wpłynęło na podniesienie wyroków. I choć w tzw. „procesie Mariniego” z 55 oskarżonych osób 44 zostały uniewinnione, państwo wspierane przez media chce nadal prowadzić „wojnę z terroryzmem”, by usprawiedliwić swą represyjną politykę wobec „wrogów” systemu. Dlatego poddaje ich coraz bardziej dotkliwym karom i kontroli.

Solidaryzując się w pełni z uwięzionymi, okazujemy im swe wsparcie. Nigdy nie damy swego przyzwolenia na masowe represje ze strony władz włoskich. Domagamy się od nich natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych, a w tym przetrzymywanych aktualnie 2 członków włoskiego ACK. Żądamy również odwołania procesu członków grupy Il Silvestre z Pizy zapowiedzianego na 5 grudnia 2005 roku. Nie godzimy się również na wniosek władz włoskich o ekstradycję przebywającego obecnie w więzieniu w Hiszpanii, zbiegłego z aresztu domowego Francisco Goia. Nikt, kto walczy o świat wolny od ucisku i przemocy ze strony państwowego aparatu władzy nie może być prześladowany. Niech rząd włoski nie liczy na nasze milczenie i obojętność. Zapewniamy, iż będziemy śledzić wszelkie jego poczynania. W razie jakichkolwiek prześladowań, które dotkną naszych towarzyszy, na pewno nie pozostaniemy obojętni. 25 czerwca akcje solidarnościowe odbędą się również w Barcelonie. Dość represji politycznych! Wolność dla anarchistycznych więźniów włoskich!

Federacja Anarchistyczna s. Warszawa

Warszawska Grupa Anarchistyczna

Anarchistyczny Czarny Krzyż
Anarchistyczny Czarny Krzyż 2020