Paczka dla więźnia

Talon

Każdemu osadzonemu przysługuje 1 talon na miesiąc na paczkę żywnościową o ciężarze nieprzekraczającym 5 kilogramów. Dodatkowo raz na miesiąc (lub w miarę potrzeb) przysługuje więźniowi talon higieniczno-odzieżowo-tytoniowy (hot) bez ograniczeń wagowych (oczywiście nie należy na niego słać np. 10 kg proszku do prania). Talon dodatkowy przysługuje niektórym więźniom z tytułu pełnionych funkcji (np. kajfusom), innym przyznaje dyrektor aresztu śledczego bądź zakładu na ich prośbę. Prośby o dodatkowy talon muszą być dobrze uzasadnione, dobrym i sprawdzonym motywem jest dieta wegetariańska bądź wegańska. W tym szczególnym przypadku przydaje się wcześniej prośbę skierować do lekarza więziennego w celu jej zaopiniowania, zwiększa to szansę na pozytywną decyzję. W razie niemożności uzyskania dodatkowego talonu pozostaje umowa z więźniem, który nie otrzymuje pomocy z zewnątrz. Zwykle jest to kwestia wymiany talonu na parę paczek papierosów. Ważne jest w tym przypadku podanie danych nadawcy bo przy odbiorze trzeba koniecznie je podać. Po otrzymaniu talonu więzień musi przesłać go rodzinie, przyjaciołom, kolegom bądź wspierającym go grupom ACK.

Elektronika

Każdy sprzęt rtv, który znajduje się w celi musi uzyskać wcześniej zgodę dyrektora aresztu bądź zakładu karnego. Z reguły nie ma odnośnie elektroniki szczególnych wymagań, jedynymi są nieprzekroczenie wymiarów telewizora (limitem jest 21) oraz nierozłączność sprzętu muzycznego (głośniki muszą być wbudowane). Sprzęt dostarcza się na bramę, skąd dalej dostarczany jest odbiorcy.
Wysyłanie

Do paczki żywnościowej wrzucamy tylko żywność w opakowaniach, które można poddać sprawdzeniu bez istotnego naruszenia substancji i opakowania. Chodzi o to, aby wysyłać rzeczy w oryginalnie zapieczętowanych opakowaniach. Żywność w paczkach musi być dostosowana do potrzeb skazanego, nie przysyłajcie więc 5 kg cukru. Skład paczki dobrze jest wcześniej skonsultować z więźniem, do którego jest ona wysyłana, ważne jest aby odpowiadała jego potrzebom. Kupujcie produkty niedostępne w więziennych kantynach: ryż, produkty sojowe itp. Kluczową sprawą jest zrobienie paczki w sposób, który nie będzie naruszał regulaminu danego aresztu bądź zakładu karnego. W przypadku naruszenia danych zasad paczka (pamiętajcie o wadze!) będzie odesłana na wasz koszt! Paczkę możemy wysyłać na dwa sposoby, pocztą lub odnosząc do bramy aresztu/zakładu karnego w godzinach przyjmowania paczek bądź na widzenie (w tych przypadkach lepiej przejść się wcześniej na pocztę i zważyć paczkę albowiem inaczej będziecie zmuszeni do jej otwarcia i wyciągania jej zawartości celem zmniejszenia wagi). Do paczki dołączamy talon, jest to niezbędny warunek otrzymania przez więźnia paczki. Przydatny jest także spis zawartości, niekiedy paczki są okradane przez strażników. Na odwrocie talonu jest dokładny opis wysyłania paczki. W przypadku posiadania obu talonów tj. żywnościowego i h-o-t warto wysłać jedną dużą paczkę, wtedy swobodnie można przekroczyć ograniczenie wagowe paczki żywnościowej.

Sprawdzanie

Paczki w więzieniach są wielokrotnie sprawdzane. Pierwsze badanie czeka waszą przesyłkę już na bramie. W większości aresztów i niektórych zakładach karnych zamontowano aparaty Roentgena, które prześwietlają zawartość paczki. Po przejściu testu paczka idzie do paczkarni skąd wydają ją oddziałowi poszczególnym więźniom. Ważne jest aby otrzymujący paczkę skwitował jej odbiór po faktycznym odebraniu paczki, nigdy przed! Przy odbiorze warto zwrócić uwagę na to, czy przyszła ona w nienaruszonym stanie. Jest to bardzo istotne, ktoś może chcieć cię wrobić. Więzień ma prawo nie odebrać paczki, zwracana jest ona wtedy do adresata. Przed odbiorem paczka jest rozpakowywana przez strażników, powinieneś być wtedy przy tym! Paczka jest przeszukiwana, stopień zaangażowania w badaniu jej zależy od inwencji oddziałowego. Przyrządami, którymi się on posługuje są zazwyczaj mini wykrywacz metalu oraz rozmaite druty do mieszania, nakłuwania itp. Paczka oprócz widzeń to jedyny sposób na przekazanie czegoś z tamtej strony muru. Ze względów oczywistych nikt nie będzie tu pisał o sposobach przerzutów. Podstawa to dobry pomysł i milczenie.

  • Ostatnio zmienione .

Anarchistyczny Czarny Krzyż 2020