Protest przeciwko wszczęciu procesu sądowego przeciwko 7 anarchistom aresztowanym w Salonikach podczas szczytu UE w 2003 r.

Jesteśmy oburzeni tym, że władze Grecji postawiły przed sądem 7 aktywistów, aresztowanych podczas mobilizacji przeciwko szczytowi UE w Salonikach z 2003 roku, którzy zostali uwolnieni 28 listopada 2003 r. Ponownie mają stanąć przed nim ci, którzy walcząc o swoją wolność przystąpili do strajku głodowego: Hiszpanie - Carlos Martin Martinez i Fernando Perez Gorraiz, Syryjczyk - Suleiman „Kastro” Dakduk, Amerykanin - Jonathan Crowell oraz Grecy: Spyros Tsitsas, Dimitris Friouras, Michalis Trikapis.

Ich proces ma się odbyć 13 stycznia 2005 roku. Za udział w legalnej demonstracji w Salonikach przypadkowo zatrzymanym, bezpodstawnie oskarżonym aktywistom władze greckie zagroziły 15-letnimi wyrokami. Postanowiły ich zniszczyć fizycznie i psychicznie. Więzieni przez ponad pół roku aktywiści zostali poddani torturom i pozbawieni kontaktu z adwokatem. Podczas przesłuchań byli bici przez policję. Prowadząc długotrwałe głodówki doprowadzili swe zdrowie do stanu krytycznego. Otarli się o śmierć. Choć kolejne śledztwa z 2003 roku nie przyniosły żadnych rezultatów, władze greckie znowu domagają się procesu aktywistów za "pomniejsze przestępstwa". Tym razem zagrożono im 5-letnimi wyrokami. Przypominamy o tym, iż nasi towarzysze zostali uwolnieni pod wpływem protestów na całym świecie, kiedy w stanie skrajnego wyczerpania musieli poddać się hospitalizacji. Odpowiedzialność za ich śmierć poniósłby tylko rząd grecki. Czy teraz chce być on winny tej tragedii i mieć na ręku krew niewinnych ludzi? Jesteśmy oburzeni tym, że ponownie chce uwięzić naszych towarzyszy. Walcząc sięgnęli oni po jedyną ich broń - własne życie. Jednocząc się z nimi w ramach międzynarodowego dnia solidarności, domagamy się od władz Grecji ich natychmiastowego uwolnienia. Zapewniamy, że będziemy czujnie śledzić poczynania sądu i wszelkich innych organów władzy. Nikt, kto walczy o świat wolny od ucisku i przemocy, świat inny niż ten, którego model narzuca UE, nie może być prześladowany! To dla nas skrajny cynizm, iż osoby, które w ramach międzynarodowej akcji solidarnościowej w 2003 roku wysłały do Ministerstwa Sprawiedliwości Grecji e-maile z apelem o uwolnienie, otrzymały automatycznie odesłaną odpowiedź z zapewnieniem, że sąd działał „zgodnie z prawem i konstytucją Grecji”, więźniowie byli przetrzymywani „w nowoczesny i w pełni respektujący prawa człowieka sposób”, a podczas głodówki „zapewniono im właściwą opiekę medyczną”! Jednak my nie damy się temu zwieść! W razie jakichkolwiek represji, które dotkną naszych towarzyszy, na pewno nie pozostaniemy obojętni. Nie wierzymy w żadne zarzucane im „pomniejsze przestępstwa”. Wolność zatrzymanym!!!

- anarchiści z Polski

 


Anarchistyczny Czarny Krzyż 2020