Oświadczenie w sprawie Brada Willa

27. października 2006 roku w stanie Oaxaca w Meksyku został zastrzelony niezależny dziennikarz i fotograf William Bradley Roland, aka Brad Will (36 l.). Zabójstwa dokonały siły paramilitarne powiązane z rządzącą partią PRI, gdy filmował on pokojowe protesty ludności stanu Oaxaca, która wystąpiła przeciwko kontrolującemu terytorium, podtrzymującemu korupcję i  przemoc, miejscowemu reżimowi. Według raportu Centrum Mediów Niezależnych z Nowego Jorku (IMC New York) i La Tornada, Will został postrzelony w brzuch z odległości 30-40 metrów na barykadzie Santa Lucia. Zmarł on w drodze do punktu Czerwonego Krzyża.


Brad Will to pierwszy Amerykanin zabity w czasie trwającej niemal 5 miesięcy konfrontacji pomiędzy pokojowo nastawioną ludnością Oaxaca, a siłami rządowymi, dążącymi do ponownego przejęcia władzy w regionie. Jak podało Centro de Medias Libres w Meksyku, taśmy, które dziennikarz nagrał tuż przed swą śmiercią, umożliwiają identyfikację jego zabójców. Byli to: Pedro Carmona oraz Felipe Carrillo, były prezydent Puerto de Santa Lucia del Camino, kolonii w Oaxaca. Will to również jedna z 5 osób, które siły rządowe zabiły w ciągu ostatnich dni. 17 innych zostało rannych podczas odbijania miasta z rąk sił paramilitarnych i rządowych.

Wzywamy rząd Meksyku do przeprowadzenia śledztwa w sprawie zabójstwa Brada Willa, jak również zabójstw 5 innych działaczy społecznych. Stanowczo domagamy się zniesienia terrorystycznego reżimu, uosabianego przez odpowiedzialnego za tą tragedię Ulisses’a Ruiza. Żądamy również wycofania okupacyjnych wojsk federalnych ze stanu Oxaca.

Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania działań mających na celu wykorzystanie śmierci Brada Willa do dyskredytacji APPO (the Popular Assembly of the Peoples of Oaxaca). Protestujemy również przeciwko wykorzystywaniu przez rząd Meksyku śmierci amerykańskiego fotoreportera jako pretekstu do ataku na miasto, jego mieszkańców oraz teren Uniwersytetu im. Benito Juareza. Żądamy natychmiastowego zakończenia krwawych represji oraz tłumienia protestów w stanie Oxaca przy cichym poparciu dla oddziałów paramilitarnych. Nie godzimy się na gwałcenie wolności żadnej jednostki i nasz protest będziemy prowadzić aż do skutku!

Anarchistyczny Czarny Krzyż - Warszawa

 

 

 

 


Anarchistyczny Czarny Krzyż 2020