Rosja: Sprawa Jewgienija Karakaszewa

2 lutego 2018 r. w Eupatorii (Krym) na okres dwóch miesięcy aresztowano anarchistę Jewgienija Karakaszewa, który jest podejrzany o wzbudzenie nienawiści i wrogości (cz. 1 art. 282 KK) oraz nawoływanie do terroryzmu (cz. 1 art. 205.2 KK) poprzez posty w serwisie społecznościowym WKontakte (rosyjski odpowiednik Facebooka). Podstawą do oskarżenia było opublikowanie filmiku z „ostatnim wywiadem Primorskich partyzantów”, który w Rosji uznany jest za ekstremistyczny.

Jewgienij jest anarchistą i antyfaszystą. M.in. uczestniczył w pikiecie przed budynkiem FSB w Simferopolu w listopadzie 2016 r. Wraz z towarzyszami planował akcję przeciwko policyjnemu bezprawiu przed budynkiem MSW m. Eupatoria, która została zabroniona przez władze. Po tym funkcjonariusze dzwonili do aktywisty, zapraszając do siebie na „rozmowę”. Jewgienij owe zaproszenia ignorował.

Wieczorem 1 lutego 2018 r.  w mieszkaniu anarchisty została przeprowadzona rewizja, a przeciwko niemu użyto brutalnej siły fizycznej. Decyzją sądu Jewgienij Karakaszew został zatrzymany przynajmniej do czasu rozpatrzenia zaskarżenia tej decyzji.

Źródło: https://avtonom.org/news/sud-evpatorii-arestoval-anarhista-evgeniya-karakasheva-na-dva-mesyaca-za-posty-v-chate-vAnarchistyczny Czarny Krzyż 2020